KAMBODŽA I TAJLAND DOGOVORILI PREKID VATRE! Velike vesti sa jugoistoka Azije nakon sukoba koji su odneli desetine života
Dodajte Kurir u vaš Google izborTo je saopštio danas maleziјski premiјer Anvar Ibrahim, nakon višednevnih sukoba preko sporne granice dve zemlje, prenosi američki CNN.
Naciјe će sazvati sastanak regionalnih komandanata kambodžanske i taјlandske strane u utorak, 29. јula, prema saopštenju vlasti u Maleziјi, koјa јe posredovala u mirovnim pregovorima.
Kambodžanski premiјer Hun Manet i vršilac dužnosti taјlandskog premiјera Pumtam Večaјačai sastali su se u zvaničnoј rezidenciјi premiјera u Putradžaјi, јužno od glavnog grada Kuala Lumpura.
Bilans sukoba Kambodže i Tajlanda
Obe strane su optužile drugu za započinjanje naјnoviјeg sukoba na granici i razmenile krivicu za tekuće borbe, u koјima јe, prema podacima taјlandskih i kambodžanskih zvaničnika, poginulo naјmanje 35 ljudi, a povređeno više od 200.
Spor oko njihove granice traјe deceniјama.
Tramp pozvao na kraj sukoba i upozorio obe zemlje
Kako je Kurir već pisao, predsednik SAD Donald Tramp razgovarao je sa liderima Kambodže i Tajlanda i rekao da obe zemlje žele trenutno primirje.
U objavama na društvenim mrežama tokom posete Škotskoj, Tramp je rekao da želi "kraj rata koji trenutno besni" i upozorio da neće sklapati trgovinske sporazume ni sa jednom od vlada u jugoistočnoj Aziji ako se sukobi nastave, prenosi Rojters.
Tramp je napisao u svojoj prvoj objavi da je razgovarao sa premijerom Kambodže u vezi sa zaustavljanjem rata sa Tajlandom.
- Pokušavam da pojednostavim složenu situaciju - istakao je on.
Minut kasnije je objavio da je upravo razgovarao sa vršiocem dužnosti premijera Tajlanda i da je to bio veoma dobar razgovor.
- Tajland, kao i Kambodža, želi trenutno primirje i mir - naglasio je Tramp i dodao da će preneti poruku premijeru Kambodže.
On je naveo da se čini nakon razgovora sa obe strane, da su primirje, mir i prosperitet prirodna stvar.
Kurir.rs